Глоріоза: вчимося вирощувати та пересаджувати в домашніх умовах (115 фото)

Детальний огляд всіх особливостей кімнатної квітки глоріозу. Фото, особливості, правила пересадки, підживлення, де розмістити вазон, як вибрати горщик.

Глоріоз відноситься до сімейства лілейних. Вусики «допомагають» квітці чіплятися за опори та підніматися на висоту до трьох метрів у дикій природі. У домашніх умовах глоріоза досягає трохи більше одного метра.

Краса рослини обумовлена незвичайною формою великих (до дванадцяти сантиметрів) квіток. Строкаті, найчастіше двокольорові, пелюстки створюють враження полум'я, що коливеться на вітрі. Подібне враження виникає навіть тоді, коли розглядаєш фотографії глоріози, особливо якщо пелюстки біля своєї основи забарвлені у жовтий, а кінчики – у яскравий червоний колір.

При описі квітки йому дають найромантичніші назви – «Королева ліан», «Вогненна квітка», – «Серце Африки».

Цікаві факти

 1. Згідно з легендою квітка з тропічної зони азіатського та африканського континентів потрапила до Європи завдяки англійській королеві. Під час подорожі до Родезії Єлизаветі II піднесли дорогоцінну брошку у вигляді глоріози. Квітка, що сподобалася, за монаршим наказом опинився на Британських островах, а потім підкорив і решту Європи.
 2. У деяких частинах Індії та в Таїланді квітка настільки популярна, що стала одним з елементів державної емблеми. У Зімбабве ж рослина глоріозу стала національним символом.
 3. Отруйні властивості квітки здавна були відомі тубільцям, і вони видобували сік із бульб квітки, і подібно до персонажа пушкінського «Анчара», просочували отрутою свої стріли.
 4. Квітка вважається чудовим подарунком для чоловіка, що йде на полі бою. За давніми повір'ями його присутність приносить воїнам успіх.
 5. В Австралії квітка так добре адаптувалася до місцевих умов, що стала розмножуватися з неймовірною швидкістю, витісняючи ендемічні рослини. У країні з ним борються як із злісним бур'яном.

Важливо! Незважаючи на всю привабливість і красу рослини, якщо в будинку є маленькі діти, які люблять куштувати різні кімнатні рослини, розводити глоріозу категорично забороняється. Від отрути квітки можуть постраждати і свійські тварини.

Види

Сортів чарівної рослини не так вже й багато. Як кімнатні рослини найпоширеніші:

 • розкішна (ще називають чудовою);
 • Проста;
 • Дейзі або рудбекія;
 • Глоріоз Ротшильда.

Найпопулярніший сорт – глоріоза чудова, плодоносить велика насінням. Хвилясті квіти і зеленувато-жовті пелюстки довжиною до п'яти сантиметрів – характерні особливості глоріози простий.

Довгі пелюстки (до десяти сантиметрів) багряного відтінку і червоними цятками внизу відрізняють сорт Ротшильда. Рудбекія є однорічною рослиною, а своїм виглядом нагадує величезну ромашку.

Врахування необхідних параметрів догляду

Не можна сказати, що рослина дуже примхлива, але догляд в кімнатних умовах вимагає дотримання ряду правил. Це стосується:

 • температурного режиму;
 • вологості;
 • місце розташування;
 • складу ґрунту;
 • певних умов освітлення;
 • Дотримання норм поливу;
 • Підживлення;
 • Підв'язки.

Температура

Тропічна квітка, звичайно, потребує тепла. У приміщенні, де утримуються кімнатні квіти глоріозу, влітку температура має бути в межах від +23 до +25°С.

З настанням осені температуру слід знизити, а взимку стовпчик не повинен опуститися нижче +15 градусів, інакше рослина загине. У період вегетації температура має бути ще на один градус вище.

Місце та освітлення

Слід вибрати таке місце у кімнаті, де квітка не турбуватимуть протяги. Має значення та обсяг ємності, в який міститься рослина. У великому і просторому горщику глоріоза не цвістиме. Молоді бульби слід поміщати у горщик діаметром трохи більше п'ятнадцяти сантиметрів.

Щодо освітлення потрібно сказати, що доведеться знайти золоту середину – нестача світла зробить листя блідим і тьмяним, а пряме сонячне проміння викличе опіки. Найкращим місцем для квітки в кімнаті буде підвіконня, що виходить на захід або схід.

У теплу пору року глоріоз можна помістити на балконі, обов'язково підв'язавши пагони до опори і захистивши від попадання променів денного світила.

Грунт

Найкращим грунтом для рослини вважається суміш, що складається з рівних частин торфу, дерну та землі. Все це можна приготувати у домашніх умовах.

Інший варіант – придбання у магазині універсального ґрунту для квітів. Доданню необхідної пухкості сприяє додавання пластинкових кристалів вермікуліту, пінопласту та подрібненої цегли.

Вологість

У тропіках не тільки нестерпна спека, а й підвищена концентрація вологи в атмосфері. Рослина потрібно щодня обприскувати, але робити це треба дуже обережно, щоб краплі не потрапили на квіти. На них можуть з'явитися цятки, а це зіпсує красу глоріози.

Важливо! Обприскувати слід теплою кип'яченою водою.

Полив

Як і будь-якій рослині тропічної красуні потрібна вода, без неї глоріоз загине. У літній період земля в горщику має бути в міру зволоженою. Велика кількість вологи перекриває доступ кисню до коріння, і вони можуть загнити.

Восени регулярність поливу зменшується, а після опадіння листя поливати квітку не слід.

Добриво

Підживлення рослині необхідне в період цвітіння. Раз на два тижні після поливу вносять стандартні мінеральні добрива, в яких міститься фосфор, калій і поташ. Покупні підживлення слід розбавити водою у пропорції один до двох. Восени та взимку добрива не вносять.

Підв'язка

Як будь-яка ліана, кімнатна рослина глоріозу потребує підпірки. Стебла рослини дуже ніжні та ламкі. Уберегти стеблинки від переломів під час зростання допоможе підв'язка до опори.

Важливо! Кільця для підв'язки повинні бути тонкими, щоб вусики рослини могли за них надійно зачепитися!

Розмноження

Вирощування квітки в домашніх умовах можливе двома способами – з насіння та з бульб.

Перший варіант займає багато часу, а результату досягти вдається рідко. За добу до сівби насіння заливають розчином стимулятора росту. Потім висаджують у ґрунт, злегка присипавши землею і накривають плівкою. Горщик із насінням тримають у кімнаті при температурі приблизно +23 градуси.

Необхідно щодня знімати плівку та провітрювати ємність із насінням. Поливають після висихання верхнього шару ґрунту. Чекати на перші паростки треба приблизно місяць. Після того як на паростку з'являться два листочки, їх можна пересаджувати.

Набагато частіше садівники розводять глоріозу з допомогою бульб, т.к. доглядати за рослиною в домашніх умовах у цьому випадку набагато простіше.

Від дорослої рослини відокремлюють невеликі бульби і висаджують у пухкий ґрунт. Опору необхідно поставити одночасно з посадкою бульби. Проростання досягають, підігріваючи знизу ємність з корінцем. Поливати починають лише після того, як з'являться сходи.

Фото глоріозу