Ардизія (160 фото): догляд та вирощування в домашніх умовах (полив пересадка, підживлення)

Особливості вирощування кімнатної рослини ардизія, багато фото, цікаві факти про походження, правила розміщення, полив, догляд, підживлення, пересадка в горщик.

Завдяки ефектному зовнішньому вигляду та лікувальним властивостям рослина ардизія стала популярною за межами природного середовища проростання. Екзотична квітка ефектно виглядає в інтер'єрі, її листя здатне поглинати шуми. Плоди чагарнику використовуються у східній медицині для лікування захворювань суглобів, інфекцій, пухлин.

Характеристика кімнатної рослини

Ардизія – це дерев'яниста тропічна рослина, що росте в країнах Південно-Східної Азії, Африки, Австралії та на островах Тихого океану. У світі налічується близько 500 сортів, які поділяються на чагарники, напівчагарники та дерева.

Ардизія має щільне глянсове темно-зелене листя форми еліпса, іноді з горбками – здуттями, які допомагають квітці поглинати молекули азоту з повітря. Рослина розвивається повільно: за 7 – 10 років чагарник у висоту зростає на 0,5 – 1 м. У природі доросла рослина досягає висоти 2,5 – 8 метрів.

Цвітіння кімнатної рослини починається влітку і закінчується на початку осені. Його зонтичні суцвіття складаються з ароматних дрібних квіток білого або перлово-рожевого кольору. На початку осені дома квітів з'являються білі плоди, які дозрівають і стають коралового, рідше чорного кольору грудні.

У цей період грона ардизії схожі на грона горобини, тому часто в народі декоративне дерево називають «різдвяною ягодою» або «кімнатною горобиною». Плоди тримаються на кущі протягом кількох місяців. Ягоди квітки не отруйні, але не їстівні.

У Китаї екстракт ардизії застосовується на лікування інфекцій дихальних шляхів, захворювань опорно-рухової системи. Сік рослини нейтралізує отруту при зміїних укусах.

Популярні види

У країнах тропічного клімату чагарник культивується як садова рослина. У Росії її ардизію відносять до кімнатних квітів. Найбільш популярні сорти рослини:

Ардизія кучерява

Має темно-зелений колір листя з білою облямівкою. Цвітіння пишне. Квіти кремового кольору, мають сильний аромат. Плоди коралового кольору. Доросла рослина досягає висоти 60 – 80 см.

Ардизія низька

Ардизія низька відрізняється довгими листовими пластинами темно-зеленого кольору. Суцвіття невеликого розміру із дрібними квітами рожевого відтінку. Ягоди при дозріванні мають червоно-буре забарвлення, потім стають блискучими чорними. Висота куща до 25 см.

Ардизія городчаста

Ардизія городчаста – це чагарник, висотою до двох метрів, з великими хвилястими по краях листками насиченого зеленого кольору. Білі суцвіття середнього розміру мають рожеві вкраплення. Плоди великі червоного кольору зберігаються на дереві до наступного цвітіння.

Ардизія еліптична

Ардизія еліптична – садове декоративне деревце з рожевими квітами. Ягоди змінюють своє забарвлення в міру дозрівання від рожевого до насиченого фіолетового кольору. У східній медицині стиглі плоди використовують як антимікробний засіб.

Ардизія соланацея

Ардизія соланацея відрізняється від інших видів блідо-зеленим листям. Рожеві квіти чагарник правильної форми з чіткими краями. Дозрілі плоди набувають насичений червоний колір. Висота дерева від 1,5 до 6 м-коду.

Особливості вирощування та догляду

Екзотична квітка в домашніх умовах потребує особливої уваги та догляду. Важливими факторами сприятливого розвитку чагарнику є дотримання температурного режиму, контроль зволоженості ґрунту, правильне освітлення, підживлення.

У період росту та цвітіння комфортною для ардизії є температура + 20 – 25 ℃ . У зимовий період, коли квітка перебуває у стані спокою, температура в приміщенні не повинна перевищувати +15 – 18 ℃ . При підвищенні температури рослина починає скидати ягоди. Та навіть деревце не переносить вітру і протягу.

Грунт у горщику завжди має бути вологим. Перед тим, як поливати квітку, воду відстоюють протягом 2-3 днів. Влітку кущ поливають вечорами тричі на тиждень. Взимку частоту поливів скорочують до одного разу на 14 днів.

Листя зволожують за допомогою обприскування 3 рази на тиждень. Під час цвітіння та утворення ягід обприскування припиняють, поряд із горщиком ставлять ємність із водою.

Тропічне дерево потребує сонячного світла, при цьому не переносить потрапляння прямих сонячних променів. Світло має бути розсіяним. Взимку важливо зберегти тривалість світлового дня за допомогою додаткового освітлення. Часто для догляду за кущем у кімнатних умовах використовують фітолампи чи лампи денного світла.

Під час інтенсивного зростання ардизію слід удобрювати двічі на місяць до настання зими. Представнику сімейства первоцвітих підходить універсальне рідке добриво.

Для надання ардизії гарної форми, як на численних фото, зайві пагони зрізають. Обрізання проводять навесні до появи квітів на кущі.

Розмноження

Вирощування ардизії самостійно в домашніх умовах можливе двома способами: черешковим або насіннєвим.

Живцювання – складний метод розмноження, так як укорінення пагонів займає час. На початку весни з куща зрізають молоді відростки і опускають їх у стимулюючий розчин на два дні до утворення коріння.! []

Потім пагони висаджують у ємність із ґрунтом і вирощують при нижньому підігріві, підтримуючи температуру + 25 ℃ . Після зміцнення паростки пересаджують у маленькі горщики. Через рік, висаджують у великі горщики або вазони.

Для розмноження насіннєвим методом у січні з дозрілих ягід виймають кісточки, промивають і опускають у вологий ґрунт на глибину 1 см.

Посів витримують під плівкою в тепличних умовах при температурі + 22 ℃ до появи перших рістків, при цьому провітрюючи і поливаючи. Через півтора місяці молоді рослини висаджують у горщики.

Можливі захворювання

Завдати шкоди рослині можуть: попелиця, щитівка, черевець, грибки. Позбутися комах-шкідників допоможе обробка інсектицидами.

Опис інших захворювань квітки пов'язано з недотриманням умов вирощування та догляду за рослиною:

  1. Осипання квітів, ягід – недотримання температурного режиму
  2. Гниєння коренів – перезволоження ґрунту
  3. Жовті плями на листі – нестача живлення, світла
  4. Білі плями на листі – надлишок сонячного світла
  5. Сухі кінчики листя – протяг, підвищена вологість у приміщенні

Ардизія – це рідкісна квітка, в якій гармонійно поєднуються декоративна краса та медична користь. За дотримання простих правил догляду, рослина радуватиме власника екзотичним зовнішнім виглядом цілий рік.

Фото кімнатної рослини Ардизія