Орхідея лудизія: вирощування та догляд у домашніх умовах (100 фото)

Інструкція для початківців з вирощування кімнатної рослини орхідея лудизія. Фото квітки, особливості, як і коли поливати, види, правила розміщення, пересадка та підживлення.

Лудизія – це орхідея, батьківщиною якої можна вважати тропіки Центральної та Східної Азії. Її можна зустріти у Таїланді, Китаї, Малайзії та у В'єтнамі.

Особливість лудизии в тому, що росте вона прямо на землі, її пагони покривають грунт щільним килимом, що чимось нагадує ліану.

Стебла з квітками при цьому зовсім невеликі, вони сягають близько 15 сантиметрів. Також лудизія часто прикрашає вхід у печери, на поверхні каменю вона сплітається з мохом та утворює дуже гарні природні композиції.

Як виглядає лудизія

Лудизію часто називають «дорогоцінною» орхідеєю, тому що вона має рідкісну якісну відмінність — її листя не поступається красою її квіткам. Найчастіше це оксамитові темно-зелені листи з гарними срібними смужками.

Іноді це може бути темне листя з бордовим відливом зі світлими прожилками. Колір листя найчастіше залежить від світла, яке вони споживають і від різновиду лудізації.

Фото орхідеї лудизія Вас дуже здивують, адже Ви не побачите звичної пишної квітки. На стеблі не більше 30 см можна побачити щось схоже на орхідею в мініатюрі. Це близько 20 квіток на одній ніжці, діаметр яких досягає лише 2 сантиметри.

Сама квітка є композицією від маленьких білих пелюсток і вираженої жовтої тичинки.

Якими бувають лудизії

Усі різновиди цієї рослини мають приблизно однакові квіти. Орхідея лідизія може відрізнятися кольором та розміром листя, а також своїм розміром. Сьогодні існують такі види:

 • Dawsoniana – листя має глибокий зелений колір, який можна назвати чорним, прожилки на листі мають червоний відтінок
 • Rubrovenia – листя мають красивий бронзовий колір з красивими мідними смужками
 • Ordiana – зовнішній вигляд у класичному описі – темно-зелене листя зі срібними смужками
 • Trilineata – велике листя в мідних відтінках
 • Grandis – велике листя в класичному забарвленні
 • Condorensis – має високе стебло, на якому ростуть квіти
 • Otletae – вузьке листя в червоних відтінках

Як доглядати в домашніх умовах

Усі спеціальні умови, які мають бути створені безпосередньо пов'язані з тим, звідки родом рослина. Орхідея лудизія приїхала до нас із тропіків, а це означає, що необхідно враховувати кілька важливих факторів:

Температура. Ця рослина звикла до перепадів температур. Лудизії комфортно за середньої температури +25 вдень, +20 вночі. Тобто вночі їй буде комфортно біля вікна з відчиненою кватиркою.

Світло. Літнім днем ця рослина любить тінь, а взимку потребує додаткового освітлення. Найголовніше, варто уникати яскравих сонячних променів, для лудізації ідеальне м'яке розсіяне світло.

Вологість. Лудизія дуже любить вологість, проте, на відміну інших рослин, обприскування її водою з пульверизатора може мати неприємні наслідки.

Краплі води залишають «шрами» на листі, яке неможливо ліквідувати. Відмінним виходом із ситуації стане наявність звичайної миски з водою, яка стоятиме поряд із цією квіткою.

Полив. Лудизія любить вологість, проте не можна допускати, щоб вода застоювалася в горщику. Вода для поливу має бути кімнатної температури, бажано попередньо відстоятися.

Способи розмноження

Насіння лудизії не так просто знайти, а виростити з них орхідею під силу лише досвідченим фахівцям. Тому для розмноження лудизії використовують такі методи:

 • розподіл: відокремити від дорослої рослини стебла з трьома і більше пагонами
 • живці: зрізати верхівку з 2-3 вузлами, обробити та вкорінити

Чим удобрювати

Догляд у домашніх умовах обов'язково повинен включати регулярне підживлення. Для цього достатньо використовувати спеціально мінеральне добриво для орхідей, яке поєднується з водою для поливу. У період активного зростання з весни до осені таке добриво вводиться раз на два тижні, взимку достатньо вводити один раз на місяць.

Загрози та захворювання

Усі хвороби цієї рослини – це наслідок неправильного догляду. Найбільш поширені загрози:

 • гнилизна: якщо вона з'явилася, уточніть, як поливати квітку правильно і яка норма поливу у вашого виду лудизії – утворення гнили свідчить про те, що води було більш ніж достатньо
 • біла пліснява: утворюється на землі, якщо у приміщенні не вистачає свіжого повітря
 • зморщене листя: свідчить про те, що орхідеї катастрофічно не вистачає води
 • опіки на листі: говорять про те, що орхідея знаходиться під прямими променями сонця і їй необхідно знайти більш тінисте місце
 • павутинний кліщ, попелиця, білокрилка: вирощування в домашніх умовах не часто супроводжується виникненням подібних шкідників, але якщо в приміщенні занадто спекотно і низька вологість – ймовірність їх появи велика

Пересадка лудизації

Опис квітки говорить про те, що вона не схильна до інтенсивного зростання у висоту. Лудизія найчастіше розростається гарним кущем горизонтально. Також поводиться і коренева система квітки. Саме тому для лудізації вибирають невисокі, але широкі горщики та кашпо.

Як тільки орхідея зупинилася у своєму зростанні, це означає, що рослині стає тісно в його горщику і настав час пересадки. Як правило, це відбувається один раз на кілька років.

Пересадкою лудизії краще займатися навесні. Щоб вона пройшла м'яко для рослини, як субстат можна взяти грунт і перемішати його з торфом.

Обрізання лудизії

Лудизія – компактна рослина, яка не вимагає контролю у зростанні та втручання у вигляді обрізки. Однак, іноді це вимушений захід.

Догляд у кімнатних умовах може вимагати обрізки тільки в тому випадку, якщо в період, коли орхідея тільки формується. Якщо Ви помітили, що стебло з квіткою почало рости занадто стрімко і від цього помітно погіршилася якість листя – необхідно його видалити. Це допоможе зберегти рослину від неминучої загибелі.

Лудизія – один із найнезвичайніших видів орхідеї, вона завжди виділяється своїм нестандартним зовнішнім виглядом на тлі інших рослин. Якщо Ви любите орхідеї і знаєте, в яких умовах утримувати цю кімнатну рослину, обов'язково доповніть їй свою колекцію.

Фото рослини Орхідея лудизія