Орхідея дендробіум (Dendrobium) – догляд за квіткою в домашніх умовах (135 фото)

Інструкція, як доглядати кімнатну рослину орхідея дендробіум. Фото квітки, правила поливу, підживлення, пересадка. Цікаві факти про квітку, всі правила вирощування.

Серед інших епіфітів, що культивуються на підвіконнях у рубаній корі, найнезвичайнішою вважається орхідея Дендробіум. У природному середовищі вона розвивається в мусонних лісах тропіків Південно-Східної Азії та Океанії. Маючи достатньо тепла та вологості, живе та розвивається на деревах. Цей підвид відрізняється густим цвітінням та щільними деревоподібними пагонами, що нагадують бамбук. Одна з найдивовижніших рослин відрізняється специфічними умовами утримання.

Вибір ємності

Щоб зрозуміти, чого потребують «тропічні прибульці», адаптовані під умови північних підвіконь, важливо дізнатися про них якнайбільше. Деякі любителі орхідей відгороджують під вирощування дендробіумів у домашніх умовах частину оранжереї на утеплених лоджіях.

Іноді роблять цілі інсталяції під тропічний ліс з кокосовими піддонами для їх коріння, встановлюють реле освітлення та фонтан для підтримки вологості повітря. У цьому немає необхідності, достатньо підібрати хороші керамічні ємності з кількома отворами та жолобком, щоб швидко видалялися надлишок поливу.

Як підготувати субстрат

Орхідеї – унікальні кімнатні рослини, яким не потрібний ґрунт, збагачений поживними речовинами. Надлишок кальцію для них згубний, а його в наших ґрунтах надміру.

Зверніть увагу! У спеціалізованих магазинах завжди є різні види субстрату під основні групи рослин. Це вулканічна порода, великий річковий пісок, чорнозем, сухий мох.

Майже нічого з цього для орхідей не знадобиться. Потрібен субстрат із подрібненої деревної кори. Коріння зверху краще вкрити мохом. Цього цілком достатньо, щоб утримувати цілющу вологу, захищаючи квітку від пересихання.

Якщо немає можливості придбати готовий субстрат, можна зробити самостійно із обрізків кори. Не можна використовувати частини хвойних дерев. Те, що є, обов'язково просушити та продезінфікувати. Потрібно опустити сировину кілька разів на окріп (можна додати трохи марганцівки) або обробити гарячою парою. Кору подрібнити та просушити, до посадки має пройти не менше 3-4 днів.

Процес пересадки Дендробіуму

Орхідеї мають специфічний життєвий цикл, де фаза активної вегетації та цвітіння змінюється періодом спокою. Ті, кому вперше подарували квіти з етикеткою «Орхідея Дендробіум», замішаються, бачачи швидку деградацію після цвітіння. Але це найкращий час для їхньої пересадки та адаптації під нове місце.

Зазвичай цвітіння завершується навесні, після чого рослина спить. Саме час розділити кущ трав'янистої орхідеї окремі пагони і розсадити по окремих ємностям.

Коріння відокремленого Дендробіума злегка підсушують, зрізи присипають активованим вугіллям або сухою золою. Далі паростки опускають у нову чисту ємність і порціями засипають субстратом, трохи струшуючи горщик для квітів. На дно можна укласти великі шматки кори, це дренажний шар, а верх закривають кокосовою койрою або мохом.

Способи розмноження

Тим, кому дісталася ця дивовижна рослина, належить освоїти ази з догляду та розмноження в кімнатних умовах. Орхідея Дендробіум дещо відрізняється від інших домашніх улюбленців. Тому епіфіти активно цвітимуть і розмножуватимуться при дотриманні всіх рекомендацій.

  1. Вегетативний метод розмноження. У стадії спокою виробляється розподіл куща на пагони, як фото орхідеї Дендробіум.
  2. Насінням, якщо вдасться отримати повноцінне визрівання та створити умови для схожості. Зазвичай цим займаються спеціалісти.
  3. Природний метод розмноження – пророщування у субстраті псевдобульби (частини стебла між потовщеннями) із ниркою. Чим міцніша рослина, тим більше у неї туберидій з проростками, які потрібно відокремлювати, коли пагони зміцніють (є повноцінне коріння).

Корисна порада! На торішніх паростках можуть сформуватися повноцінні квітконоси. Якщо немає досвіду, краще заздалегідь подивитися відео про розмноження Дендробіума, щоб не втратити всю зелену масу квітки.

Оптимальні умови утримання

При купівлі різновидів дендробіумів важливо знайти опис своєї квітки, щоб створити оптимальні умови. Є варіації на батьківщині рослин – клімат Південно-Східної Азії, Океанії та північно-східної Австралії помітно відрізняється. Тому в одних час цвітіння влітку чи восени, в інших – взимку чи навесні.

Температура

Якщо говорити про загальні рекомендації для орхідей даного підвиду, їм підходить кімнатна температура (чи трохи вище). Іноді доводиться «зашивати» плівкою вікно із рослинами під фітолампами, коли взимку у квартирі холодно.

Дендробіуми добре почуваються в умовах від +20°С до +25°С, з невеликими відхиленнями. Різких перепадів, при відключенні опалення вони не люблять.

Вологість повітря

Вологе повітря тропіків – стихія орхідей. У квартирі складно підтримувати на потрібному рівні, а від надлишку вогкості заводиться цвіль.

Тому краще стежити, щоб вологість була в межах 70-80% у місцях з кімнатними вихованцями. Після провітрювання квартири в суху спекотну погоду обов'язково обприскувати підвіконня або полиці з орхідеями.

Освітлення

У тропічних лісах багато світла, але він розсіяний. Тривалість світлового дня набагато більша, ніж у північних широтах. Тому місце з орхідеями у міській квартирі обов'язково оснащують фітолампами.

Денне світло добре впливає на формування рослини, але пряме сонячне проміння обпалює слабку кімнатну рослину. Важливо його притіняти сіткою або напівпрозорою тканиною. Ідеальне місце – закрита лоджія на південному заході з легкими шторами у сітку.

Полив та підживлення дендробіумів

В умовах квартири орхідеї поливають теплою м'якою водою. Пишно квітуча рослина орхідея Дендробіум (у буквальному перекладі «що живе на дереві») все необхідне отримує з повітря та зливових опадів. У дощовій воді тропіків є трохи ґрунту, що розноситься вітром, і органіки, що змивається з дерев.

У чистій воді, якою зволожують дерев'яний субстрат, органіки немає. Тому всі дендробіуми періодично удобрюють. Важливо не перестаратися – тропічна квітка боїться гнили. Вона виникає лише при надлишку води в субстраті. У природі надлишок вологи йде в ґрунт або випаровується.

Важливо! Бажано щодня потроху зволожувати дендробіум, обприскуючи під час активного цвітіння. Краще це робити з ємності з розпилювачем – помалу на всю зелену масу.

У фазі спокою у додатковому зволоженні немає потреби. Квітам вистачає повноцінного (не "через верх") поливу, у міру висихання субстрату.

Одночасно проводиться підживлення універсальними добривами – дозування та опис, як поливати квітку (дивіться не упаковці, для орхідей зменшуйте у 2-3 рази). Це доречно робити в період активної вегетації та напередодні цвітіння. Потрібні добрива типу азот-калій-фосфор + мікроелементи.

Деякі господині експериментують з підживленням Дендробіума натуральними підживленнями. Це багата гуміновими кислотами вода після чищення акваріума, м'ясна сукровиця, трав'яна заварка, продукт чайного гриба.

Можливо, вашій улюблениці щось сподобається, а на щось вона реагуватиме «з капризами». Завжди є ризик нашкодити орхідеям, поки господиня навчиться їх розуміти, а вони трохи вибагливі у догляді. Зате епіфіти чарівно цвітуть і пахнуть, радуючи своїх дбайливих господарів.

Фото рослини Орхідея дендробіум