Як доглядати домашню орхідею: покрокова інструкція правильного догляду (як поливати, як пересаджувати, фото)

Докладний огляд найважливіших правил, як ходити за домашньою орхідеєю. Багато фото, рекомендації правильного поливу, як пересаджувати, вибір горщика, цікаві факти, цвітіння.

Орхідея – яскрава, ніжна квітка, що не терпить некомфортних для неї умов. Незважаючи на його примхливість, безліч любителів кімнатних рослин набувають цієї рослини, адже опис квітки вабить навіть досвідчених квітникарів.

Існують тисячі сортів орхідей, придатних до кімнатного вирощування, але правила догляду подібні їм всіх.

Догляд після покупки

Коли рослину тільки принесли додому, потрібно відправити її на своєрідну ізоляцію, не менш як на 2 тижні. Досвідчені квітникарі рекомендують відразу ж пересадити квітку в новий ґрунт, щоб оцінити стан коренів і запобігти хворобам, спричиненим можливим невірним доглядом у магазині.

Після пересадки квітку необхідно поставити у теплому та світлому місці. Орхідею не варто поливати щонайменше чотири дні після пересадки – якщо підрізати коріння, то зрізи можуть загноитися через надлишок води.

Отже, два тижні минули, квітка добре прижилася і не показала наявності хвороб. Який догляд у кімнатних умовах забезпечуватиме далі? Орхідея – примхлива квітка родом із тропіків. Вся суть догляду зводиться до організації умов, схожих за властивостями на природне середовище зростання.

Освітлення

Дикоросла орхідея майже завжди отримує розсіяне світло. При цьому світловий день триває понад 12 годин. Тому варто підібрати місце, де буде досить світло, але при цьому не дозволяти прямим сонячним променям падати на листя.

Варто заздалегідь потурбуватися про компенсацію недостатньої тривалості світлового дня: квітки вистачить додаткового підсвічування однією лампочкою в 40 Вт.

Температурний режим

Загалом, орхідея, перебуваючи у приміщенні, почувається досить комфортно. Головне – не нашкодити квітці випадковим протягом чи потоками повітря із кондиціонера: орхідея не любить потоків холодного повітря.

Вологість повітря

У тропічному лісі неймовірно волого: подібних умов не створити у квартирі без використання тепличних конструкцій. Але подібні надмірності ні до чого – досить періодично обприскувати кімнатну рослину з пульверизатора.

При обприскуванні потрібно зрошувати всю рослину, уникаючи суцвіття. Вода повинна бути відстоєною, обов'язково кімнатною температурою. Обприскувати орхідею необхідно 3-4 рази на тиждень.

Регулярність поливу

Коріння орхідеї надзвичайно чутливе як до надлишку, так і до нестачі води. Розуміння того, як поливати квітку, щоб не нашкодити їй, приходить згодом.

Полив орхідеї більшість квітникарів рекомендує проводити методом занурення. Коріння рослини вкрай чутливі до рівня вологості, а цей метод є найбезпечнішим із усіх можливих.

Якщо з'являються ознаки переливу, необхідно обережно витягти орхідею з горщика і видалити частини коренів, що підгнили. Грунт варто замінити, тому що старий ґрунт залишиться надмірно вологим і процес гниття запуститься з новою силою. Звичайно, після лікувальних маніпуляцій буде необхідний перегляд частоти поливів.

Якщо ж квітці навпаки, не вистачатиме вологи, то вона дасть про це знати витончення і пожовтіння листя з подальшим їх опаданням, починаючи від найнижчих.

Підбір ґрунту

Правильний ґрунт – половина успішного догляду. При підборі ґрунту необхідно точно знати сорт вашої квітки. Якщо ви не впевнені у сорті рослини, яка знаходиться у вас, ви можете використовувати фото орхідеї для максимально точного визначення її приналежності до наземного або деревного вигляду.

Якщо орхідея є представницею наземних сортів, то стандартну суміш грунту для орхідей необхідно буде внести додаткові поживні добавки.

Подібними добавками може бути перегній або суміш деревного вугілля і торфу. А ось сортам, що в природі зростають на деревах, не потрібний грунт з додатковими поживними речовинами, зате потрібен грунт, що не заважатиме випаровуванню надлишків вологи.

У базовий грунт потрібно втрутити елементи, що розпушують грунт і збільшують циркуляцію повітря в ньому, наприклад керамзит, кору дуба або сосни, мох або навіть лушпиння від звичайного насіння.

Внесення підживлення

Для успішного розвитку квітка повинна отримувати розчинні мінеральні добрива, що несуть фосфор, азот та залізо.

Варто придбати комплексне збалансоване добриво та вносити його згідно з інструкцією від виробника.

Розмноження

Орхідеї розмножуються як насінням, і через відділення відростків. Вирощування в домашніх умовах із насіння – трудомісткий процес, практично неможливий для недосвідченого квітникара.

Справа в тому, що насіння орхідеї не несуть у собі поживних речовин через особливості будови, і тому успішно проростають тільки на стерильному поживному середовищі.

Набагато найпоширенішим способом є вирощування «діток» – молодих рослин, що утворюються або на квітконосі, або на стеблі, або біля кореня. При утворенні відростка необхідно внести додаткову порцію азотних добрив для комфортного розвитку і малюка, і материнської рослини.

Відселяти малюка у доросле життя необхідно після формування 2-3 листків і хоча б пари коней не менше 5 см завдовжки. Відокремлювати відросток потрібно гострим ножем, після чого зріз потрібно обробити деревним вугіллям, щоб не допустити загнивання.

Відокремлений відросток садять у горщик, як ґрунт спочатку потрібно використовувати дрібний субстрат. Догляд за молодою орхідеєю загалом подібний догляду за дорослою рослиною. Цвітіння варто чекати не раніше за другий рік життя, залежно від сорту.

Пересадка

Орхідею необхідно пересаджувати раз на 2 роки. Обов'язкова повна зміна ґрунту та збільшення об'єму горщика.

Свіжий грунт заздалегідь зволожують, квітку переносять у новий горщик, після чого рослину необхідно залишити на три дні в місці з мінімумом сонячного кольору для комфортної адаптації. Ці три дні рослину не потрібно поливати.

Жовте листя

Природним вважається поступове відмирання нижнього листка. Якщо ж у рослини одночасно почали жовтіти кілька листків, це варто сприйняти як тривожний сигнал.

В першу чергу огляньте рослину на наявність шкідників, і якщо їх не виявиться, то обміркуйте полив та підживлення орхідеї: найімовірніше, їй не вистачає харчування.

Відсутність квітів

Варто розуміти, що повністю здоровою рослина обов'язково цвістиме. Найчастіше допомагає внесення рясних підживлень у вегетаційний період та зміна умов освітлення.

Насамперед спробуйте збільшити довжину світлового дня – квіти орхідеї коштують навіть додаткових витрат на створення штучного підсвічування.

Комахи-шкідники

При виявленні комах будь-якого роду рослина терміново вирушає на карантин і кілька разів обробляється засобами проти шкідників з проміжками кілька діб між обробками.

Грибки та гниль

Через надмірне поливання іноді з'являється гниль або грибки. Щоб позбутися їх, необхідно якнайшвидше зрізати всі уражені ділянки та обробити зрізи фунгіцидом.

При правильному доборі умов вирощування весь регулярний догляд полягатиме у своєчасному поливі. Розуміння придатного для поливу моменту приходить з досвідом, а дотримання інших простих правил догляду в домашніх умовах дозволяє милуватися рясним цвітінням.

Фото домашньої орхідеї