Такка: опис квітки, догляд у домашніх умовах, фото, вирощування, полив, пересадка

Детальний огляд всіх особливостей екзотичної квітки такка (кажан). Інструкція з вирощування та догляду, підживлення, пересадка, розмноження, цікаві факти та особливості квітки.

Такку часто називають «кажаном», «чорним метеликом», «квіткою диявола» і «чорною орхідеєю». Останнє не зовсім правильно. Не дивлячись на те, що такка зовні дуже нагадує орхідею, вона відноситься не до сімейства орхідних, а до сімейства таккових.

Це також тропічні рослини, які найпоширеніші на берегах водойм Західної Африки, Південно-Східної Африки, Південної Америки та Австралії. Найчастіше такку можна зустріти в Індії та Малайзії.

Як виглядає такка

На фото такка виглядає як масивна квітка на довгій тонкій ніжці, оточена соковитим великим листям. Насправді, це не одна квітка, а ціла композиція, яка складається з кількох парасолькоподібних суцвіть, оточених масивними приквітками.

Суцвіття мають темно-фіолетовий відтінок. У висоту такка може зростати до метра. Велике листя розташоване ближче до коріння.

Які види існують

Квіти такка можуть виглядати по-різному. Це залежить від різновиду рослини, яких налічується не так багато — близько 10. Найпоширенішими квітами сімейства таккових є:

 1. Такка Шантр'є. Та квітка, яка найбільше схожа на орхідею. Вся крона має пурпуровий відтінок та зонтоподібну форму.
 2. Піннатіфіда. Однотонна зелена рослина, яка мало схожа на квітку. Може зростати до 3 метрів заввишки.
 3. Ціліснолиста. Її іноді називають «білою кажаном». Відрізняється від знаменитої Шантр'є тим, що пелюстки, які утворюють «парасольку», у неї мають білий колір і височіють над головними суцвіттями.
 4. Пальчаста. Відрізняється тим, що вона зеленого кольору і на місці суцвіть у неї швидко з'являються великі плоди.
 5. Такка Паркера. Не має яскраво виражених масивних приквітників, але відрізняється оригінальним забарвленням – зеленого кольору з яскравими чорнильними вкрапленнями.

Яким має бути домашній догляд

Догляд за таккою чимось нагадує догляд за орхідеями. Рослина такка вважається тропічною, тому для комфорту їй потрібна:

 • вологість: такка не переносить сухе повітря, рослина вимагає регулярного зволоження; тут у хід можуть йти всі засоби: зволожувачі повітря, обприскування водою і навіть парові лазні (залишати такку вночі в кімнаті, наповненій парою)
 • Світло: такка буде добре рости в тінистому місці, від прямого впливу сонця її краще захищати
 • температура: у приміщенні, де знаходиться такка, температура не повинна опускатися нижче +18 градусів, також необхідно забезпечити доступ до свіжого повітря, при цьому уникаючи протягів
 • полив: влітку вимагає щоденного поливу водою кімнатної температури, у прохолодний період необхідно стежити за тим, як швидко квітка вбирає вологу і також регулярно поливати

Способи розмноження

Основний спосіб розмноження такки – це насіння, яке легко отримати з суцвіть. Перед висаджуванням їх необхідно покласти в теплу воду і залишити на добу. Бажано підтримувати температуру води на одному рівні. Для цього можна обернути ємність фольгою або термоутримуючими матеріалами.

Можна також замочити насіння у термосі. Після цього необхідно розсадити насіння по одному в торф'яні стаканчики із ґрунтом, але так, щоб до поверхні залишалося не більше 1 сантиметра.

Склянки з насінням повинні знаходитися в тепличних умовах і щодня обприскуватися водою. Процес проростання може тривати від місяця до півроку.

Ще один спосіб – розподіл кореневища. Під час пересадки необхідно розділити рослину і зрізати верхню частину так, щоб кореневище залишилося цілим. При пересадці зріз потрібно обробити активованим вугіллям та пересадити на нове місце.

Добриво такки

Догляд у домашніх умовах включає і підживлення рослини поживними речовинами. Щоб такка росла і правильно формувалася, слід вносити добриво в період цвітіння та активного росту, тобто з весни та до осені. Грунт достатньо удобрювати кілька разів на місяць. У холодний період такку не удобрюють.

Загрози, які можуть виникнути

Такка стійкіша до зовнішніх впливів, ніж орхідеї. За великим рахунком її можуть чатувати тільки на дві небезпеки:

 • коренева гниль: якщо власник не знає, як поливати квітку і надміру заливає рослину водою; у такому випадку, щоб врятувати такку необхідно дістати рослину їх горщика, струсити ґрунт із коріння, зрізати всі пошкоджені ділянки та повністю замінити ґрунт
 • павутинний кліщ: вирощування в домашніх умовах загрожує недостатньою вологістю повітря, що може спровокувати появу паразита, який харчується соком листя; у цьому випадку зможе допомогти обробка спеціальним засобом інсектицидом

Незвичайні корисні властивості такки

У країнах, де такка росте в дикій природі, опис квітки є не словом захоплення про його красу, а данина його корисним властивостям. Наприклад, коренева система такки містить велику кількість крохмалю, який широко використовується у місцевому виробництві солодощів та хлібобулочних виробів.

У домашніх умовах це повторити практично неможливо, оскільки, крім крохмалю, корінь містить небезпечну речовину. Перед тим, як виробляти продукти з такки, його коріння проходить спеціальну обробку.

У деяких країнах ягоди, які дозрівають у такки, активно вживають у їжу. З міцного стебла виготовляються різні рибальські пристрої.

Крім цього, у тропічних країнах такка вживається як ліки від різних хвороб та недуг. Однак, у наших широтах такка — це лише декоративна рослина, яка грає тільки естетичну роль.

Такка – справді незвичайна рослина, яка прикрасить будь-який будинок. Догляд в кімнатних умовах не складе особливих труднощів, рослина чудово «подружиться» з будь-якою орхідеєю і гармонійно виглядатиме поруч з нею.

Ви зможете не розділяти ритуали з догляду та проводити їх для цих кольорів одночасно. Це дозволить Вам заощадити дорогоцінний час. Крім того, така кімнатна рослина може стати екзотичним подарунком, який нікого не залишить байдужим.

Фото кімнатної рослини Такка