Орхідея Фаленопсис (120 фото): догляд у домашніх умовах, посадка, підживлення, пересадка, цікаві факти про квітку

Покрокова інструкція, як доглядати кімнатну рослину орхідея Фаленопсис. Фото квітки, особливості вирощування, пересадка, полив, підживлення, цікаві факти.

Фаленопсис – трав'яниста рослина, що належить до сімейства Орхідних. Назва складається з грецьких слів «нічний метелик» (phalania) та «схожість» (opsis). Цей короткий опис підібрано правильно: грона вишуканих квіток схожі на зграйку екзотичних метеликів, що пурхають.

Середовище – вологі азіатські ліси з теплим кліматом. Стебло щільне, вертикальне. Листя широке, шкірясте, щільне, розташоване дворядно. Повітряне коріння у орхідеї росте з пазух між листям.

Квітконіс розгалужений, з великою кількістю бутонів. Епіфіт, вологу та харчування отримує з повітря. У дикій природі мешкає не так на землі, але в стовбурах й у кронах дерев.

У домашніх умовах вирощуються різні види, легко адаптуються штучно виведені гібриди з розплідників. Квіти у орхідей Фаленопсис відрізняються різноманітним забарвленням, формою, розмірами.

Купівля та адаптація

Вибирають екземпляр з пружним листям, без плям і кінчиків, що всихають. Здорове коріння соковите, зеленого або сірого кольору, без гнилих і мокнучих ділянок, субстрат без вогнищ цвілі.

Будинки новачка необхідно ізолювати від ваших кімнатних рослин. Протягом перших 30 днів спостерігайте, чи немає шкідників. Поливають тільки після просушування, коли коріння стане сріблястого кольору, підгодовувати починають через місяць після покупки. Після закінчення карантину визначте квітку на місце.

Температурний режим

Орхідея Фаленопсис – тропічна рослина, що відповідає середньодобовій температурній нормі для вмісту 20 -25 градусів. Для закладки квіткових бруньок перепад між денною та нічною температурами повинен становити від 3 до 5 градусів.

Полив та добрива

Способи поливу орхідей:

 • занурення. Горщик ставлять у ємність із водою;
 • протока по краях горщика;
 • теплий душ.

Визначити, що потрібна волога, можна за кольором коріння: при просиханні вони стають сріблястими. Субстрат повинен повністю просохнути. Воду використовувати м'яку, відстояну, інакше солі осідатимуть на корінцях.

Потрібно стежити, щоб волога не потрапила у точку зростання, це спровокує розвиток захворювань. Воду з розетки видаляють сухою серветкою. Як і коли поливати квітку, залежить від умов утримання.

Удобрюють здорові рослини, хворі та квітучі немає. Після пересадки протягом місяця не використовують підживлення. Препарати для добрива розводять за інструкцією перед внесенням добре поливають, щоб не обпалити кореневу систему.

Освітлення та вологість

Для процесу фотосинтезу необхідне світло. Важливо підібрати оптимальну інтенсивність освітлення. У природних умовах представники виду ростуть під пологом лісу, в тіні, під прямими променями сонця влітку листя та коріння можуть отримати опіки.

При вирощуванні тропічних красунь у домашніх умовах у зимовий час для досвічування використовуються спеціальні фітолампи.

Якщо потрібно збільшити вологість повітря в літню спеку, або взимку під час опалювального сезону, поряд із рослинами ставлять ємність із водою, використовують зволожувачі повітря.

Цвітіння

У Фаленопсисів на волі свій цикл розвитку. У природних місцях проживання дощовий сезон змінюється сухим, настає час цвітіння. При правильному догляді в кімнатних умовах у орхідеї наростає листя і коріння, потім формується квітконос.

Щоб він був прямостоячий, у міру зростання його підв'язують до опори. У цей час розвиток вегетативної маси зупиняється, підживлення не потрібно вносити. Бутони, що розпускаються, красуються протягом декількох місяців.

Якщо квітконос залишається зеленим, обрізати його не слід. Нирки, що залишилися, можуть сформувати нові відростки.

Пересадка

Після закінчення пишного цвітіння можна зайнятися процедурою пересадки. Зазвичай приводом стає видалення транспортувального ґрунту або розростання кореневої системи, необхідність заміни засолених шматочків кори.

Для забезпечення процесу фотосинтезу в корінні епіфіту субстрат повинен бути:

 • пухким;
 • вологоємним;
 • повітропроникним;
 • Легким.

У продажу можна знайти готову суміш для орхідейних. До складу входять: основний компонент – соснова кора, сфагнум, деревне вугілля, кокосові чіпси чи волокно, торф. Якщо ґрунт готується самостійно, важливо враховувати наступні моменти: зібрану кору необхідно знезаразити та видалити з неї смолу та дубильні речовини.

Вибір горщика – ще одне складне завдання для квітникарів-початківців. Оптимальним варіантом є прозора ємність з безліччю отворів для відтоку води та аерації коренів.

Асортименти на полицях магазинів представлені в наступних варіантах:

 • пластикові прозорі горщики – прості, з дренажними отворами;
 • кольорові напівпрозорі – в них проникає світло, необхідне для коріння;
 • система «корона» – більше підходить як кашпо для горщика;
 • Кераміка або скло – ніжні коріння приростають до стінок, потрібно правильно регулювати кількість вологи в ґрунті, такий метод вирощування не рекомендується для новачків.

Під час пересадки рослину дуже дбайливо витягують, намагаючись не пошкодити тендітне коріння. Тонкі нитки без веламена, почорнілі ділянки видаляють стерильним інструментом.

Перевіряють, чи під шийкою є пластиковий стаканчик, якщо він заважає, його слід акуратно видалити. У новому горщику розподіляють коріння, повітряні також по можливості укладають і додають субстрат.

А далі просто залишають пересаджену рослину у спокої, дають час на адаптацію. Рясний полив та підживлення в цей період подіють згубно.

Розмноження

Перші куплені екземпляри прижилися в квартирі, радують цвітінням, тепер настав час освоїти прийоми розмноження витончених красунь.

У природному довкіллі декоративна культура розмножується пилоподібним насінням жовтуватого відтінку. У домашніх умовах за наявності сильного бажання та терпіння можна забезпечити догляд за квітучими рослинами, самостійно провести запилення, через 5-6 місяців зібрати насіння. Вирощування насіннєвого матеріалу проводиться у підготовленому стерильному середовищі, процес складний та тривалий, для селекціонерів та просунутих колекціонерів.

Інші методи розмноження:

 • дітками;
 • живцями з квітконосів.

Дітки з'являються на квітконосі, на стовбурах (якщо основна точка зростання загинула) між листям. Малюків не відокремлюють від маточника доти, доки у них не наросте кілька листків і власне коріння для забезпечення самостійного життя.

Після закінчення цвітіння з квітконосів нарізаються живці. Їх можна вкоренити в саморобних тепличках із пластику. У разі успіху процес утворення коріння триває близько місяця.

Омолодження

У куща, що витягнув, з великою кількістю повітряного коріння гострим стерильним секатором відрізають верхню частину з листям і корінцями. На материнській рослині теж залишають листя, на старому стовбурі розвинуться дітки.

Зрізану частину опудрюють товченим вугіллям чи корицею, підсушують, висаджують без заглиблення, щоб коренева шийка не замокала.

Детальний опис та покрокові інструкції з фото з розмноження орхідеї Фаленопсис можна знайти на сайтах для квітникарів, це нескладно та захоплююче.

Помилки у догляді

Найчастіші похибки:

 • Полив холодною жорсткою водою;
 • Частий полив без перерви на просушування;
 • Вибір неправильного місця – недолік або надлишок освітлення, протяги;
 • Перебір із внесенням добрив.

Після усунення цих помилок орхідеї віддячать за увагу хвилею розкішного цвітіння.

Фото рослини Орхідея Фаленопсис