Орхідея Цимбідіум (80 фото): догляд у домашніх умовах, пересадка, розмноження, підживлення, цікаві факти

Детальний опис усіх особливостей вирощування кімнатної рослини орхідея Цимбідіум. Багато фото квітки, інструкція, як і коли поливати, пересадка в горщик, цікаві факти про походження рослини.

Чудовий «король ароматів» (як називав його Конфуцій) рослина орхідея Цимбідіум за своєю натурою набагато холодостійка, ніж більшість інших популярних видів орхідей. Вони прийшли до нас із тропіків Азії та Північної Австралії.

Китай, Корея та Японія – країни, в яких культура розведення Cymbidium (лат.) сформована близько двох тисяч років тому і продовжує розвиватися досі. Опис квітки орхідеї історики знаходять у стародавніх китайських та японських трактатах з мистецтва квітництва.

В розпал зими ці орхідеї розпускають великі квіти на витончених шипах, які здатні продовжувати радувати погляд і приємно пахнути від одного до трьох місяців. Їх довге тонке листя також надає рослині привабливого вигляду.

Плюси розведення короля ароматів

Завдяки сучасній селекції, тепер ця рослина буває різних кольорів – фото орхідеї цимбідіум на спеціалізованих сайтах демонструють зразки від стандартних білого та рожевого до апельсинового, абрикосового, коричневого, червоного, бордового, жовтого, кремового та зеленого відтінків. Вони добре почуваються в горщиках зі спеціальним грунтом і в помірній садовій тіні, або під тінистим навісом, не вимагають великої праці.

Найбільш поширені з сортів, що культивуються, розпускаються взимку і цвітуть з травня по серпень-вересень, даруючи власникам приголомшливі і довговічні квіти орхідеї Цимбідіум. Деякі орхідеї здатні давати до чотирьох квіткових шпильок з кожної цибулини.

Після зацвітання рослину можна перенести в освітлену кімнату, де їм можна буде насолоджуватися багато тижнів. Важливо, що догляд за ним у домашніх умовах під час підготовки правильного ґрунту та освітлення доступний навіть дитині.

Основні вимоги до вирощування

Цимбідіуми – прекрасні, стійкі орхідеї, придатні для вирощування в домашніх умовах навіть у широтах з помірним кліматом. Їх можна тримати у горщиках/контейнерах на вулиці навесні, влітку та восени, переміщуючи всередину при першій загрозі заморозків.

На відкритому повітрі ці орхідеї можуть переносити більшість рівнів вологості, крім дуже сухого клімату. А у приміщенні їм підходить рівень від 40% до 60% вологості.

Якщо необхідно штучно підвищити вологість для цієї квітки, можна виставити ємність із рослиною на піддон із галькою, наповнений водою. Однак дно ємності не повинно торкатися води, оскільки це може призвести до загнивання коріння.

Крім того, сам горщик з орхідеєю слід розташувати у високій декоративній вазі, звідки його дістають лише в момент поливу.

Їх природний сезон цвітіння посідає зиму, що ідеально для бажаючих організувати в кімнаті подобу зимового саду. Нічна температура не повинна бути нижчою за 4 градуси тепла за Цельсієм, якщо рослина продовжує залишатися в горщику на вулиці.

Крім того, цимбідіуми можуть витримувати літню спеку, оскільки походять з помірних регіонів Азії, де є значні коливання сезонних і денних температур.

Орхідеї цимбідіум – одні з найпростіших для вирощування в приміщенні, проте їм потрібно більше сонячного світла і більш прохолодна температура, ніж інші види орхідей.

Догляд в кімнатних умовах повинен здійснюватися з урахуванням цієї особливості – як правило, пишне зелене листя і мала кількість квітів, що розпускаються, говорять про те, що цимбідіум занадто затінений.

Ось основні вимоги до умов їх утримання:

  • Купивши цимбідіум, необхідно заздалегідь вибрати для нього місце і потім якнайрідше переносити його звідти. Акліматизована рослина залишається найбільш здоровою, продовжуючи перебувати на одному місці;
  • придбавши рослину, необхідно почекати 10-12 днів, перш ніж почати її поливати. Далі його поливають раз на тиждень; необхідно переконатися, що надлишки води злиті з дна горщика, перш ніж помістити його у декоративну вазу;
  • необхідно використовувати тільки спеціальний грунт для орхідей цимбідіум, а також хороший дренаж.

Ґрунтова суміш, як правило, складається із соснової кори, торфу, великого піску та полістиролу, а ось звичайна земля для вирощування Цимбідіуму не підходить, тому горщик із ґрунтоґрунтом при вирощуванні в саду ховають у звичайну землю.

Як поливати квітку, щоб не завдати їй шкоди, запам'ятати легко – вологість ґрунту слід підтримувати, нерясно поливаючи квітку один чи два рази на тиждень, залежно від клімату.

Доступні різні склади для стимулювання цвітіння та зростання цимбідіумів. У період вегетації орхідеї підгодовують слабкими добривами раз на два місяці, або додають гранули з повільним вивільненням діючої речовини в грунт на початку сезону.

Слід уникати добрив із високим вмістом азоту, оскільки це може викликати швидке зростання листя на шкоду цвітінню орхідеї. Для отримання інформації про рекомендований склад добрив, частоту та пропорції їх розведення у воді необхідно проконсультуватися у продавців спеціалізованих магазинів.

Хвороби та шкідники

Равлики, які люблять пожирати ці квіти, найчастіше ховаються під обідком горщиків і з'являються лише вночі. Для них використовують спеціальну наживку, важливо також регулярно та ретельно перевіряти самі рослини та горщики на наявність равликів. Різноманітні віруси, що вражають орхідеї, можуть виявлятися у вигляді чорних або коричневих плям або смуг на листі.

Віруси можуть передаватися комахами, соком рослин, що харчуються, або механічним шляхом через загальні прищеплювальні інструменти. Віруси також поширюються через пилок, насіння чи вегетативні частини рослин під час розмноження.

Як тільки рослина заражається вірусом, вона зазвичай залишається інфікованою протягом усього свого життя. На жаль, у такому разі його необхідно знищити або принаймні ізолювати від інших.

Правильно вирощена кімнатна рослина стійка до більшості комах та хвороб, але завжди існує певний ризик зараження попелицею, лускою та іншими шкідниками. При їх виявленні слід обробити відповідними інсектицидами, дотримуючись інструкцій на етикетці відповідного препарату.

Методи розведення Цимбідіуму

Виростити орхідеї з насіння можна, але це вимагає часу та терпіння. У саду на відкритому повітрі до першого листа, що з'явилося, насіння орхідей може проростати протягом двох років (або довше) Крім того, насіння може знадобитися від чотирьох до восьми років, щоб отримати рослину, здатну цвісти.

Насіння орхідей не схоже на насіння інших рослин. Більшість насіння рослин містить резерв поживних речовин, що надає зростання саджанцю і забезпечує перше молоде листя – сім'ядолі.

У насіння орхідей немає такого резерву, а ще вони дрібніші за пил – їх важко побачити і ще складніше з ними впоратися. Простий вітерець може забрати насіння далеко від того місця, де передбачалося його висадити, тому вегетативне розмноження – набагато надійніший вихід для тих, хто хоче займатися розведенням нових орхідей в домашніх умовах.

Для досягнення найкращих результатів у розведенні орхідеї Цимбідіум краще взяти рослину, що підросла, і дочекатися моменту, коли буде потрібно його пересадка. У молодого саджанця може пройти кілька років, перш ніж він зацвіте і розростеться достатньою мірою.

Вегетативне розмноження здійснюється шляхом взяття черешка від розросле рослини або поділу самої рослини навпіл, а потім висадки нового черешка. Оскільки це безстатевий спосіб розмноження, нова рослина буде прямим клоном батьківської рослини і матиме ті самі особливості та характеристики.

Орхідею можна розділити стерильним гострим ножем, ножицями або навіть обережно розсунувши кореневище. Найчастіше у нього сформована область, що розколюється природним шляхом – рекомендується вибирати саме такий спосіб вегетативного розмноження.

Після поділу рослину можна вільно пересаджувати в нові горщики, проте слід видалити омертвілі частини кореневища та листя, а також старі псевдолуковиці. Нові рослини слід доглядати так само, як і орхідею, від якої вони були відокремлені.

Навчившись доглядати орхідею Цимбідіум, і любителі, і професіонали напевно зазнають відчуття радості від набутих навичок вирощування краси, що підкорила жителів стародавньої Середньої Азії.

Фото рослини Орхідея Цимбідіум