Орхідея ванда (Королівська): догляд у домашніх умовах, посадка, розмноження, пересадка, розмноження

Цікаві факти про кімнатну квітку орхідея ванда. Інструкція з догляду, правила вирощування, як і коли поливати, пересадка, розмноження, вибір горщика, варіанти розміщення в квартирі або в приватному будинку.

Королівська орхідея донедавна вважалася дуже примхливою для домашнього утримання. Однак голландцям вдалося досконало вивчити цю вимогливу рослину – орхідея Ванда добре розвивається і дає величезні квіткові стрілки з квітами неземної краси. Вона вважається "королевою" серед інших епіфітів, яка прикрашає підвіконня оранжереї. Складно уявити, як ця квітка може жити без ґрунту, розмножуватися і цвісти, радуючи своїх щасливих володарів.

Короткий опис виду

Найменування «Vanda» обожнюють в Індії та Південно-Східній Азії. Вона вважається королівською орхідеєю, назва їй дана на санскриті. Першовідкривач орхідеї Ванда сер Вільям Джонс був захоплений невідомою науці рослиною з величезними квітучими гілками. Ще в 1795 році лорд зрозумів, що культивація в європейських умовах екзотичної дивини може принести величезні прибутки. Але його мріям дано було здійснитися лише у ХХ столітті.

Селекціонери виявили, що рослину легко адаптувати до вирощування в домашніх умовах, якщо створити відповідний мікроклімат. Ця рослина легко схрещується з іншими підвидами орхідей – великі можливості для отримання нових гібридних форм усіх відтінків.

Цей підвид розвивається виключно вгору, в ідеальних умовах досягаючи кількох метрів. Селекціонери використовували схрещування з іншими підвидами – Ванда дає бічні і квіткові стрілки, що схиляються вниз.

Детальний опис квітки в торгових каталогах згадує щонайменше 10 колірних варіацій і понад 25 видів подібних рослин. Щороку виводять нові форми, відкриваючи у джунглях Індії, Таїланду та Китаю нові підвиди.

Поширені кольори та відтінки даного підвиду орхідей:

 • білий;
 • кремовий;
 • персиковий;
 • Рожевий;
 • Бузковий;
 • блакитний;
 • фіолетовий;
 • блідо-фіолетовий.

Стебла вкриті листочками, квітконоси викидаються з пазух листя. Цей вид може тішити своїм пишним цвітінням до 12 тижнів. З бруньок формуються великі квіти до 10 см у поперечнику, як на фото орхідеї Ванда.

Вибір ємності

Орхідея Ванда здатна повноцінно розвиватися у скляній ємності, не маючи субстрату. Феномен пояснюється тим, що даний епіфіт розвивається на скелях тропічних чагарників та корі рослин, харчуючись з повітря та світла, завдяки повітряним корінням.

Крім води, гола коренева система живиться світлом та вологим повітрям. Вона чудово почувається на гранулах керамзиту у великій прозорій колбі або навіть великому келиху, куди поміщає її коренева система.

Чи потрібний субстрат?

На земляній поверхні незвичайна кімнатна рослина почувається навіть гірше, ніж у «підвішеному» стані. Але верхню частину кореневої системи важливо прикривати, захищаючи квітку від пересихання.

Великий субстрат потрібен орхідеї Ванда лише для того, щоб вона не пересихала. Це трапляється в умовах сухого повітря офісів та міських квартир.

Процес пересадки

Якщо домашні квіти чудово почувається, не варто поспішати з пересадкою і збільшенням обсягу горщиків. Важливо стежити за розвитком кореневої системи, які є дуже важливими для життєвого циклу цього підвиду.

Важливо! Молодим рослинам потрібна систематична пересадка, а тим, у яких розвинене велике повітряне коріння, складно приживатися в новому субстраті.

Ознаки того, що орхідею Ванда час пересаджувати:

Рослини потрібна термінова пересадка, якщо:

 • Ущільнений субстрат, що не пропускає повітря;
 • Наповнювач довго не просихає, провокуючи гниль;
 • Коріння далеко заглиблені в ґрунт, не дихають;
 • є ознаки гнилі та хвороби.

Королівську орхідею періодично очищають, прибираючи листя, що деградували, і підгнили пазухи рослини. Очищення та перенесення в іншу ємність проводиться тільки у сухому вигляді.

Способи розмноження

Більшість підвидів орхідей у природі розмножують насінням та вегетативно. У домашніх умовах складно отримати насіння епіфітів із повноцінними зародками, як це роблять у лабораторіях.

Доводиться задовольнятися вегетативним способом. Місця зрізу підсушують (посадку трохи відстрочити) і присипають активованим вугіллям або золою, щоб захистити від гнилі.

Зверніть увагу! Ванду, як та інші орхідеї, після розмноження не можна повноцінно поливати до утворення коріння. Можна лише обприскувати.

Потрібно акуратно відокремити приблизно половину верхньої втечі і помістити його у зволожений субстрат. Росток повинен перебувати в затіненій, але добре освітленій частині приміщення. При оптимальній температурі (вище за кімнатну) з вологості (щодня обприскувати) квітка поступово активує ріст.

Оптимальні умови утримання орхідеї Ванда

Дивовижна тропічна квітка живе в умовах мусонних лісів, де змінюються вологі та сухі періоди. За бажання, циклічність умов можна штучно відтворити, що свідчить досвід рослинників, котрі займаються орхідеями.

У спекотні літні дні, коли повітря сухе, рослинам потрібен слабкий полив або обприскування. У дощову погоду епіфіти вловлюють надмірну вологість для повноцінної вегетації. У будь-якому випадку важливо виключити загнивання кореневої системи від надмірної вологості.

Якщо умови утримання не підходять, рослина може хворіти. Це звичайні для підвіконь паразити (кліщі, сисуни), вірусні та гнильні ураження. Можливі теплові опіки від прямих сонячних променів, тому примхлива квітка доводиться затіняти та своєчасно лікувати.

Температура

Теплолюбні квіти – орхідея Ванда всіх підвидів. Міцна, укорінена рослина добре почувається при сезонній зміні умов утримання. Їй підходять теплі підвіконня з температурою вдень до 30°C, вночі – не нижче 18°C. Різких протягів вона не любить.

Вологість повітря

Для всіх видів орхідей потрібна підвищена вологість повітря – не менше ніж 75-80%. Важливо враховувати, що ці показники різко знижуються після частого провітрювання в суху погоду. Вона відновлюється за легкого обприскування. Обприскування можна повторювати при кожному провітрюванні.

Важливо враховувати, що надто тепле повітря пересушує кімнатні рослини. Тому важливий баланс температури та вологості. У спеку легкий полив потрібно поєднувати загальним зволоженням повітря.

Висвітлення орхідей

Всі орхідеї – світлолюбні рослини, особливо підвиди, у яких велике повітряне коріння. На листі та повітряному корінні можуть з'являтися темні плями – сліди опіків. Це сигналізує про те, що рослина потребує корекції освітлення та затінення від прямих сонячних променів.

Спільна рекомендація! Для всіх мешканців тропіків потрібне додаткове підсвічування, особливо в холодну пору року. У південних широтах світловий день набагато довший, тому його нестачу на північних підвіконнях компенсують фітолампи.

Баланс вологості, температури та освітленості – основи догляду Ванди в домашніх умовах.

Полив та підживлення Ванди

Традиційний догляд у кімнатних умовах має на увазі зволоження та підживлення рослини. Важливо не «перегодувати» примхливу квітку, тому всі рекомендації щодо розведення добрив ділять на 2, готуючи суміш для орхідей.

Насочувати орхідеї вологою можна по-різному:

 • занурювати на 2-3 години повітряне коріння в ємність із розчином універсальних добрив для кімнатних квітів;
 • теплий душ – імітація тропічної зливи (ємність на якийсь час залишають у ванні, поливаючи дрібнодисперсним струменем);
 • зволоження нижньої частини субстрату з лійки (так, щоб зволожити субстрат, а вода не застоювалася в ємності);
 • обприскування з пульверизатора листової частини та верхнього повітряного коріння.

Специфічність даної рослини в тому, що її не можна пригощати ввечері або вночі. Важливо пам'ятати і про те, як поливати квітку в різний час доби. У фазі спокою не харчується, а надлишок речовин може призвести до розмноження мікрофлори в субстраті чи ємності (провокує гниття).

Повноцінного щомісячного підживлення для Ванди цілком достатньо. Її проводять разом із поливом або зануренням. Якщо у будинку є однокомпонентні добрива, їх змішують у рівній пропорції. Спостерігаючи за «екзотом», можна зрозуміти, що подобається чи ні.

Одна з найдивовижніших рослин відрізняється специфічними умовами утримання. Завжди є ризик нашкодити, доки звикнеш до них і запам'ятаєш, як правильно доглядати орхідею Ванда. Епіфіти чудово цвітуть, приносячи масу позитивних моментів своїм щасливим власникам.

Фото рослини Орхідея ванда