Пересадка кімнатних квітів: інструкція, як і коли пересаджувати рослини

Детальний огляд з фото та описом всіх етапів правильної пересадки кімнатних кольорів. Інструкція, схема, вибір дня пересадки, ніж підгодувати, вибір ґрунту, рекомендації флориста.

Для здорового вигляду та пишного цвітіння кімнатним рослинам необхідний правильний догляд. Під хорошим доглядом мають на увазі не тільки необхідний полив рослини, а й своєчасне пересадження рослини, а також періодичні підживлення.

При належному догляді рослина не лише цвістиме, а й збільшуватиме своє зростання. А це означає, що з часом необхідно буде змінювати горщик, в якому знаходиться ця кімнатна рослина.

Крім того, з часом може відбуватися збіднення грунту. Саме тому періодично необхідно оновлювати субстрат, де росте квітка.

Коли пересадка необхідна

Молоді рослини, вік яких менше трьох років, пересаджують щороку. Дорослі вимагають пересадки значно рідше приблизно раз на два-три роки. Сукуленти та кактуси і досить невибагливі і чудово почуваються без пересадки протягом 6 років.

До ознак, які можуть вказувати на те, що рослині потрібна пересадка, відносяться такі, як відсутність цвітіння рослини, пожовтіння листя, призупинення росту, вихід коренів з дренажного отвору.

Необхідність пересадки дуже легко визначити. Якщо рослина витягується з горщика разом із земляною грудкою, на яку щільно налягає коренева система рослини, при цьому повторюючи форму самого горщика. Це означає, що рослині потрібен новий просторий контейнер для пересадки.

Коренева система

Якщо ж коріння закриває собою лише частину землі в горщику, то пересадку рослини можна відкласти. Це означає, що рослині досить комфортно в горщику і є місцем для подальшого росту. У такому випадку рослина поміщається назад у горщик для подальшого зростання.

Найкращий час для пересадки

Пересадка кімнатних квітів у січні 2021 року вдасться, якщо вибрати сприятливий день пересадки кімнатних квітів. Для вибору такого дня потрібно використовувати календар пересадки кімнатних квітів на січень, в якому вказані найбільш сприятливі дні для різних маніпуляцій із квітами.

 1. Посадка цибулин: 5-9, 16,17,21-23,25-27.
 2. Розмноження кольорів: 7,16-17,21-22,26-27.
 3. Пересадка, пікірування: 5-9,16,17,21-23,25-27.
 4. Прополювання, розпушування: 1-4,11,18-19,23-25,29-31.
 5. Обрізання: 1-4,11,18-19,23-25,29-31.
 6. Розмноження живцями: 7,16-17,21-22, 26,27.
 7. Боротьба з хворобами та шкідниками: 14,18-19,23-25,29-31.
 8. Добриво: 3-9,16,17,21,22,25-27,30,31.

Сприятливі дні пересадки кімнатних квітів 2021 визначаються аналогічно – за місячним календарем 2021 року.

Якщо ви не поспішайте з пересадкою тоді краще вибрати період часу, починаючи з початку березня до кінця квітня, т.к. цей час вважається найкращим для пересадки рослин.

У кімнатних рослин у період починається процес зростання, і навіть закінчується стадія спокою. У такий період рослина найбільше сприятливо перенесе стрес, пов'язаний з переїздом у нове місце.

Якщо взимку рослинам було недостатньо підживлення, то ґрунт до весни міг збідніти, що могло сповільнити повноцінний ріст та розвиток рослини. Саме завдяки пересадці кімнатної рослини з'являється можливість збагатити ґрунт рослини, для його пишного цвітіння, здорового росту та розвитку.

Процес пересадки кожного конкретного виду індивідуальний. Пора року для пересадження рослини грає величезну роль. Для багатьох представників флори пересадження в зимовий та літній період небажаний. Причиною цього може бути закисання ґрунту або зараження паразитами.

Якщо вже утворилися бутони і рослина готується до активного цвітіння, процес пересадки необхідно відкласти до закінчення цвітіння.

Коли пересадка заборонена

У процесі пересадки рослини зазнають величезного стресу, а якщо спочатку рослина була вражена хворобою, то її стан тільки погіршиться, що може призвести навіть до загибелі.

При зараженні шкідниками необхідно обов'язково використовувати спеціальні препарати для обробки землі та листя – фунгіциди. Якщо при пересадці личинки та паразити потраплять у новий горщик – хвороба продовжиться.

Промивання коренів дасть незначний результат, але і є ймовірність травмування кореневої системи.

 • Під час цвітіння, оскільки можуть потрапити бутони та квіти.
 • Протипоказана пересадка хворої рослини.
 • У фазу спокою рослини. Якщо порушити цю умову, рослина довго відновлюватиметься, а також може початися загнивання коренів.

Види пересадки

Розрізняють пересадку залежно від обсягу ґрунту:

 1. Заміна верхнього шару ґрунту. Знімається і розпушується верхній шар близько п'яти см, потім простір, що звільнився, засипають новим грунтом і ущільнює. Заміну ґрунту рекомендується проводити кожні півроку. Заміна ґрунту дозволяє наситити ґрунт поживними речовинами, позбутися шкідників та грибків, а також очистити горщик від сольових накопичень.
 2. Неповна пересадка є збереженням навколо коренів грунтової суміші.
 3. Повна пересадка – це повне видалення старого ґрунту, у тому числі й очищення самої кореневої системи та заповнення новим ґрунтом.

![](files/ewx_161 6.jpg) )

Підготовка контейнера

Безпосередньо перед пересадкою, необхідно вибрати та підготувати новий горщик. Він повинен бути більшим і просторішим за попередній.

Важливо, щоб розмір горщика збільшувався різко, а поступово. Так, молодим рослинам вибирають контейнери на 1,5-3см більше, ніж був колишній. А дорослим краще вибирати величину горщика більше на 3,5-6 см.

Заздалегідь контейнер має пройти очищення. Нові резервуари необхідно сполоснути окропом, глиняні горщики очищають шляхом занурення у воду, щоб позбавитися шкідливих речовин, що знаходяться в глиняній масі.

Контейнери, які раніше вже використовувалися, необхідно ретельно промити окропом і видалити скупчення вапна і сольових відкладень.

Інструкція з пересадки

Щоб знати, як пересадити кімнатну рослину, необхідно вивчити інструкцію з пересадки:

 • На дно горщика засипається шар дренажу біля
 • 3 см. Як дренаж використовують – керамзит, гальку, гравійну суміш, дрібні камінці. Якщо велика рослина, то може знадобитися додатково, зміцнити дренажну суміш. У такому випадку горщик засипають дренажем на одну третину.
 • Заздалегідь перед посадкою квітку замочують у воді як мінімум на годину. Це необхідно для того, щоб розм'якшити землю, після чого коріння легко витягуватиметься з резервуара.
 • Щоб вивільнити рослину з горщика, необхідно її перевернути і притримуючи землю рукою, акуратно відокремити вміст від самого горщика.
 • Навколо кореневої системи потрібно видалити зайву землю, але не всю, а лише половину. Видалити гниле та пошкоджене коріння, а потім обробити їх золою.
 • Пожовкле і сухе листя, а також стебла обрізаються.
 • У новий контейнер, рослина поміщається таким чином, щоб від краю горщика був відступ 1-2см. Сама рослина має займати центральну позицію у горщику.
 • Зверху, навколо стебла засипається земля рівномірним шаром. Постукуючи по стінках горщика, потрібно розрівняти землю.
 • Після чого потрібно полити квітку та подивитися, наскільки осяде земля. За потреби знову підсипати землю.
 • Багато видів рослин прийнято садити відразу у зволожений ґрунт і не поливати протягом 2-3 днів, щоб додатково не травмувати коріння. До таких рослин часто відносять кактуси, сукуленти, сімейство товстянкових.

Догляд після пересадки

Відразу після процесу пересадки рослині необхідно адаптуватися до нових умов. У цей час краще тримати квіти у тіні, обмежити полив, щоб стимулювати кореневу систему розростатися у пошуках вологи. Підживлення рослин потрібно відкласти на пару місяців, доки рослина не адаптується повністю.

Сприятливий вплив на пересаджені рослини надає обприскування.

Перші кілька тижнів необхідно уважно спостерігати за станом пересадженої рослини. Якщо воно почало чахнути, то причина криється в загниванні коріння. У такому разі пересадку доведеться повторити, заздалегідь обрізавши пошкоджене коріння. А потім пересадити в горщик поменше.

Фото пересадки кімнатних квітів