Рослини, що виділяють фітонциди в домашніх умовах: список найкращих, види, фото, описом

Рекомендації досвідчених флористів, як вибрати найкращі домашні рослини, що виділяють фітонциди. Список з фото, назвами та описом, цікаві факти, особливості, цікаві факти.

Серед величезного асортименту кімнатних рослин особливо виділяються ті, які мають корисні властивості. Крім регулярного очищення повітря у приміщенні, синтезі кисню, деякі сорти квітів здатні виділяти фітонциди чи природні антибіотики.

Таких кімнатних культур відомо чимало, вони можуть мати непомітний вигляд, але при цьому залишатися дуже невибагливими у догляді.

Що таке фітонциди

Фітонциди, найбільш відомі під назвою природні антибактеріальні речовини, є леткими сполуками. Ці сполуки можуть мати зовсім різну хімічну природу, ставлячись до амінокислот, білкових фракцій, цукрів.

До основних ефектів летких фітонцидів відносять:

 1. Основна користь фітонцидів полягає у здатності зупиняти зростання та розвиток патогенних мікроорганізмів.
 2. Здатність зв'язувати токсичні сполуки, і радикальні частки дозволяє таким рослинам швидко та безперешкодно усувати неприємний запах у приміщенні.
 3. Завдяки своїй летючості та розчинності у водному середовищі більшість фітонцидів легко проникає у шкірні пори, слизові оболонки, досягаючи системного кровотоку.
 4. Багато біологічно активних сполук надають свій ефект локально, не проникаючи через епідерміс. Рослини, що виділяють подібні фітонциди, рекомендовано вирощувати людям із проблемною шкірою.
 5. Відзначається виражений вплив фітонцидів на імунну систему та систему крові.

Серед сприятливих ефектів подібних біологічно активних речовин найбільш відомі легкий або тонізуючий седативний ефект (залежно від різновиду кімнатної культури). Також фахівці відзначають той факт, як швидко фітонциди здатні нормалізувати артеріальний тиск та серцевий ритм.

Чинники, що впливають на виділення фітонцидів

Здатність виділяти природні антисептики, антибактеріальні сполуки закладено генетичному рівні рослинної культури.

Однак, існує ряд факторів, які прямо чи опосередковано впливають на збільшення або зменшення вироблення, властивості фітонцидів:

 1. Час доби. Більшість рослин, які продукують біологічно активні речовини, виявляють свою активність у певний час доби (так звані циркадні ритми).
 2. Сезон року також є важливим фактором, від якого змінюється період максимальної активності.
 3. Рівень природного та штучного освітлення. Для синтезу фітонцидів необхідний достатній запас енергії, що утворюється лише у процесі фотосинтезу (найважливіша умова – точна періодичність циклу дня і ночі).
 4. Сусідство коїться з іншими рослинними культурами.
 5. Вплив мікроорганізмів та грибків. Частина мікроорганізмів здатна існувати в симбіозі з кімнатними рослинами, сприяючи засвоєнню та переробці мінералів та органічних речовин. Деякі ж бактерії та віруси, навпаки, здатні пригнічувати синтетичну активність квіток.

Не менш важливими критеріями є вологість повітря, температурний режим, кислотність ґрунту в горщику для квітів, частота поливів.

Рослини у відкритому ґрунті

Представників флори, що виділяють фітонциди, можна зустріти не лише в кімнатних умовах, а й у відкритому ґрунті. Уважно ознайомившись із життєвим циклом таких культур, можна зрозуміти навіщо рослини виділяють фітонциди.

Метою стає очищення навколишньої території, захист рослини від дії патогенних мікроорганізмів, відновлення тканин після пошкоджень.

Які рослини у відкритому ґрунті виділяють фітонциди:

 1. Усі хвойні культури (дерева та чагарники).
 2. Ялівці на дачній ділянці.
 3. Волоський горіх є цінним джерелом природних антибіотиків.
 4. Дуб, листя і кора якого витікають найсильніші дубильні речовини (загоюючий і виражений антисептичний ефект).

При порушеннях фізіологічного сну рекомендовано висаджувати під вікнами житлового будинку хміль, шишки якого виділяють комплекс ефірних олій із природними анальгетиками, седативними компонентами.

Декоративний плющ не тільки вигідно прикрасить земельну ділянку, а й позбавить темні куточки від найнебезпечніших патогенних грибків.

Іноді плющ висаджують в умовах квартири, щоб запобігти розвитку низки інфекційних захворювань, викликаних грибками. Більш повний список рослин, що виділяють біологічно активні сполуки, можна знайти у фармакологічних посібниках.

Кімнатні рослини, що виділяють фітонциди

Серед кімнатних культур також відомо чимало корисних рослин. Більшість квітникарів навіть не здогадується про наявність у своїх «вихованців» антисептичних чи антибактеріальних властивостей. До найбільш відомих кімнатних рослин, що виділяють фітонциди, відносять:

«Щучий хвіст»

Універсальна квітка, яка відома кожній дитині, дорослій людині з ранніх років. Яскраві плямисті лисячі витягнутої форми є далеко не єдиною характерною ознакою. Фітонциди, що виробляються цією культурою, мають широкий спектр дії (патогенні віруси, бактерії, суперечки грибків). Крім того, леткі сполуки чудово пов'язують тютюновий дим у повітрі.

Драцена

Ще один відомий представник кімнатних квітів. Практично всі різновиди драцени за оптимальних умов догляду виділяють леткі комплекси, які швидко зв'язуються з токсинами, парами формальдегіду, толуолу та бензину.

Як результат, у квартирі завжди чисте, свіже повітря без патологічних домішок. Рекомендовано вирощувати драцену у промислових районах міст.

Сім'ї без дітей молодшого віку можуть завести диффенбахію, яка відома як своїми отруйними властивостями.

Нарівні з геранню, подібна культура чудово справляється з патогенними стрептококами, які призводять до розвитку різних запальних процесів у людини. У квартирах, де вирощуються подібні квіти, не залишиться місця парам формальдегіду та бензолу.

До найактивніших рослин, що виділяють фітонциди, відносять сімейство кактусів. У таких кімнатних кольорів досить широкий спектр антимікробної активності, що дозволяє підтримувати здоров'я мешканців будинку на належному рівні.

Фото рослин, що виділяють фітонциди